Orlové věrně za svojí Královnou
Svatohorská orelská pouť 2014

Sobota 17. května 2014 byla velice chladná, jako by ani nebyl máj. O to větší byla naše radost, že lezavé počasí neodradilo poutníky od účasti na naší sedmé orelské pouti na Svatou Horu. Stovka věrných, která nepřízeň počasí vzala jako osobní oběť, vyšla za křížem a prapory v 10 hodin od příbramského kostela a směřovala k věhlasné mariánské svatyni.

V čele procesí s křížem kráčel předseda Duchovní rady Orla R. D. Pavel Kopecký, za ním se ve větru třepotaly prapor českobudějovického Orla a historický prapor jednoty Sušice, které třímali praporečníci bratři F. Navrátil a P. Schiller. Po boku otce ústředního vzdělavatele P. Kopeckého šli orlové v historických stejnokrojích. Národní ráz pouti zdůraznili svou účastí členové vlastenecké obce baráčníků z Týna n. Vltavou v krásných jihočeských blaťáckých krojích vedení rychtářkou J. Fialovou. Nově se připojili členové příbramského hornického spolku Prokop v tradičních hornických stejnokrojích. K milým hostům patřili bratři z mysliveckého Řádu sv. Huberta, kteří se procesí zúčastnili již podruhé. Všechna pestrost a nádhera spolkových a lidových krojů byla přinesena k úctě Svatohorské Královny Čech. Poutní slavnost byla o to významnější, že se k procesí přidaly čtyři mladé rodiny, jejichž děti přistoupily během mše sv. k prvnímu svatému přijímání.

Vstoupili jsme hlavní branou do svatohorského areálu a stanuli u oltářních stupňů korunovační kaple, kde duchovní rádce Svatováclavské župy P. Antonín Damián Nohejl s asistencí sloužil mši sv. ke cti Svatohorské Matky Boží a za orelské hnutí. Podobně jako středověcí rytíři s meči, drželi orlové eucharistickou stráž s prapory po obou stranách oltáře. P. Pavel Kopecký vedl odpolední křížovou cestu v ambitech a v závěru pouti udělil poutníkům svátostné požehnání v bazilice. Orlové se loučili s Matkou Boží Svatohorskou hrdě, v pozoru, při chorálu Ó, Zdroji pravdy, který zahrál na varhany ing. Vít Šobáň z chomutovského Orla.

Všem poutníkům ze vzdálené Moravy i Čech patří dík za osobní zbožnost, věrnou účast a vytrvalost. Ať se skutečně stane to, zač orlové na mariánském hradě prosí: aby na přímluvu Svatohorské Matičky katolický Orel naplňoval své náboženské a vlastenecké poslání v národě, hájil důsledně práva Církve a vlasti a nelekal se protivenství. Na viděnou na orelské Svaté Hoře 16. května 2015. Zdař Bůh!

PhDr. Stanislav Vejvar, místostarosta Orla