/   Svátek má:
 

Stalo se...

Orelské prapory ke cti svatého papeže Pia X.

U příležitosti 100. výročí úmrtí svatého papeže Pia X. (zemřel 20. 8. 1914) byla v sobotu 9. srpna 2014 slavena pontifikální mše svatá s asistencí v cisterciáckém klášteře Vyšší Brod u Českého Krumlova. Mši sv. v klášterním chrámu Nanebevzetí Panny Marie sloužil Josef Vollberg, O. C. S. O., opat trapistického opatství Mariawald v Německu (cisterciáci přísné observance).

Orelští praporečníci drželi během slavnosti stráž s prapory a účastnili se zároveň liturgického mešního procesí i průvodu kléru k soše P. Marie, která byla posvěcena po mši sv. v atriu kláštera. Na této významné duchovní slavnosti ke cti sv. Pia X. orelskou župu Kozinovu s historickým praporem sušické jednoty reprezentoval br. Petr Schiller z Plzně a za Svatováclavskou župu se s historickým praporem jednoty Čs. Orla Praha – Libeň dostavil br. Stanislav Vejvar z jednoty Dobříš.

Svatý papež Pius X. proslul jako bojovník proti bludu modernismu v církvi a jako obhájce čistoty katolické víry a liturgie. Jednalo se rovněž o papeže významně se zasazujícího o práva věřících v liberálních státech (tehdy zejm. Francie, Portugalsko), které svévolně porušovaly práva a svobodu církve. Nadto se tento papež angažoval v sociální otázce, snažil se z pozice hlavy církve o zlepšení sociální situace dělnictva a zabýval se otázkou uplatnění katolíků ve veřejném životě a v politice.

Pětičlenná orelská skupina přijela na pouť z úcty k osobnosti sv. Pia X. Orlové svou účastí projevili zároveň solidaritu s cisterciáckým řádem, s jehož klášterem ve Vyšším Brodu udržují přátelské vztahy.

Svatý Pie X., oroduj za nás! Matko Boží Vyšebrodská, oroduj za nás!

PhDr. Stanislav Vejvar, vedoucí orelských poutníků

» fotogalerie


© 2013 Orel župa Svatováclavská | webmaster |
 
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat