/   Svátek má:
 

Stalo se...

Václavská taneční zábava v Dobříši 22. září 2007

Hrajte pěkně, muziky
hrajte polky, valčíky.
Já mám náladu,
já mám náladičku.

Hrajte hezky zvesela,
ať to leze do těla.
Znáte moji písničku.

Ladislav Kubeš, Nad Lužnicí svítá

Sobota 22. září 2007 byla krásným dnem. Jako stvořeným k vycházce nebo ke sportu, zkrátka k pohybu. Středočeští orlové tento den věnovali pohybu tanečnímu.

Orel jednota Dobříš spolu s Orlem župou Svatováclavskou a s podporou Městského úřadu Dobříš uspořádaly 22. 9. t. r. v dobříšské orlovně Václavskou taneční zábavu. Akci jsme nově propagovali na vlastních župních webových stránkách. Rovněž město Dobříš umístilo pozvánku na svůj web.

Hudební produkci zajistila kapela pana Bohuslava Zavřela z Měchnova v Posázaví. Jedná se o profesionální skupinu muzikantů, kterou tvoří pan Zavřel – otec a jeho tři synové Karel, Bohuslav a Martin. Ovládají dechové i strunné nástroje, stejně jako klávesy a bicí. Zkušený vedoucí kapely upravil repertoár tak, aby byli osloveni mladí i senioři.

Během úvodního pozdravu si přítomní zavzpomínali na předchozí taneční zábavu, kterou orlovna hostila v září 2004. Spolu s touto vzpomínkou zaletěla naše mysl k těm, kteří tehdy mezi námi v sále seděli a letos jsou jejich místa neobsazená. Jejich památka však v dobříšském Orlu a ve zdech orlovny přebývá natrvalo. Jsou stále přítomni. Zvláště vzpomínáme-li na bratry Vitáska nebo Petránka či sestru Kovaříkovou.

Jelikož jsme akci pojali jako Václavskou veselici, pomodlili jsme se modlitbu ke sv. Václavovi, našemu hlavnímu zemskému patronovi a patronovi naší župy. Kapela poté zahrála orelskou modlitbu Ó Zdroji pravdy.

Hosté se usadili a začala družná zábava. Nebylo nám však souzeno pouze sedět. Padesátka hostů očekávala, až kapelník zavelí ke skočné. Jistě s námi bude málokdo polemizovat, když prohlásíme, že základem české taneční muziky je polka. A ta samozřejmě rozezněla sál jako první. Následovaly valčíky, tanga a zase polky - k tanci i poslechu. Abeceda tanců pokračovala dál: jive (čti džajv), waltz, cha-cha (čti čača)..., brzy se přihnaly moderní svižné rytmy 80. a 90. let. Některé předvedené taneční variace bylo možné – v místní orlovně zvláště! – přirovnat téměř k aerobikovým cvikům. Vír tance byl natolik silný, že bylo skoro nemožné odolat. A mladí orlové také dokázali, že nejsou žádné pecky. Střední generace a senioři si také rádi skočili v kole, nebo si zazpívali známé a stále mladé Poncarovy, Vejvodovy či Vackovy písničky. V závěru tanečního reje nás kapela povolala do jedné řady a donutila obrazit sál několikrát v parní lokomotivě – odpovědným strojvedoucím byl narychlo zvolen župní starosta.

Kapela si zaslouží naši poklonu, protože vůbec neznala únavu. Muzikanti hráli téměř 5 hodin s malými pauzami. Skutečně úctyhodný výkon. Když orelská muzika – tak energická muzika!

Příjemné bylo, že se na veselici sešli orlové dobříšští, kteří početně převažovali, dále divišovští, sázavští a kladenští. Velice rádi jsme mezi sebou uvítali důstojného pána P. Mgr. Ing. Michala Němečka, duchovního správce dobříšské římskokatolické farnosti. Objevili se zástupci pražské orelské župy Pospíšilovy. Zvláště milou pražskou návštěvou byli akad. malíř br. Josef Kulda s rodinou, br. Doc. Jan Sedlák s chotí a br. Ing. Václav Jůza.

Doufáme, že odpolední Václavská zábava všechny hosty potěšila. Kapele děkujeme za profesionální výkon a všem hostům za účast. A samozřejmě se těšíme zase někdy na viděnou při pěkné české písničce.

Tanci a zpěvu zdar!

Za pořadatele zábavy

Ses. Romana Hošková, starostka Orla jednoty Dobříš

PhDr. Stanislav Vejvar, starosta Orla župy Svatováclavské

Fotogalerie


© 2013 Orel župa Svatováclavská | webmaster |
 
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat